Fazıl Oral

Liderlik ve Yönetim Düşünürü
Fazıl Oral
Fazıl Oral
Liderlik ve Yönetim Düşünürü

İlgi Alanları

DİĞER   GELECEK / FUTURIST  

Hakkında

“Fatih Sultan Mehmet olamayacağıma inandığımdan, Akşemseddin olmak için yola çıktım. Varılacak yeri değil, yolculuğu önde tutuyorum. Sahip olduğum, Otuz yılı aşan deneyimimi, şirket başkanlarına veya kurumlardaki üst düzey yöneticilere danışmanlık, mentorluk ve üst düzey yönetici koçluğu yaparak sürdürüyorum. Üst düzey yönetim takımları ile uzun süreli grup koçluğu ve eğitim çalışmalarına da devam ediyorum.”

Fazıl Oral, 1986 Kara Harp Okulu mezunudur. Silahlı Kuvvetler sonrası, profesyonel iş hayatı 1991 yılında McDonald's Corporation bünyesinde devam etmiş ve satın alma müdür yardımcısı olarak çalışmıştır.

1993 yılında satış ve pazarlama müdürü olarak Xerox'ta görev almış, Pakistan, İran, İsrail, Türkmenistan ve Azerbaycan'da bayi yönetimi, satış ve pazarlama aktiviteleri gibi konular üzerine çalışmış, personelin satış ve pazarlama konularında eğitimini üstlenmiştir. Ardından, aynı firmanın pazarlama ve planlama müdürü olan Oral, 8 ülkenin kısa ve uzun dönem planlama ve raporlamasını yapmış, piyasaya yeni ürün sunumu konusunda yoğunlaşmıştır.

Daha sonra, 1995 REUTERS bünyesinde yeni pazarların geliştirilmesi, planlama, raporlama ve satış gibi konularla ilgili olarak pazar geliştirme ve bölge satış sorumluluğunu üstlenmiştir.

Kendisi, 1998-2013 yılları arasında, Management Centre Türkiye'de liderlik ve yönetim becerileri, müzakere ve çatışma yönetimi, strateji konularında ağırlıklı olmak üzere, Türkiye, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler'de eğitim ve konferanslar vermiştir. Ayrıca İtalya'da 2,5 yıl danışmanlık ve üst düzey yönetici koçluğu yapmıştır.

2013-2015 tarihlerinde Deloitte Türkiye'de Chief Learning Officer olarak, Deloitte Akademi ve Deloitte Liderlik Enstitüsü Yöneticisi olarak çalışmıştır, halen Deloitte Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir, birikimlerini vakıf aracılığı ile geleceğin lider adayları olan, genç üniversite öğrencilerine aktarmaktadır. Sosyal Sorumluluk gereği, sivil toplum örgütlerine, farklı gruplara ve Üniversitelere olan katkısını 20 yıldır sürdürmektedir.
Fazıl Oral ‘TEDx Talk' konuşmacısıdır.

2002 yılından bu yana, misafir öğretim üyesi sıfatı ile Harp Akademileri'nde üst düzey komuta kademesi dahil olmak üzere Liderlik ve uluslararası çatışma yönetimi dersleri vermiştir. Londra, Prag, Nice, Lizbon, Atlanta, Boston, Texas, San Diego ve NewYork'ta, Liderlik, Strateji ve Çatışma Yönetimi ve Müzakere konularında eğitimler almış, konferanslara katılmıştır. Harvard Üniversitesi'nde “Stratejik karar verme ve Müzakere sanatı” konusunda eğitim almıştır.

Middlesex Üniversitesi'nde, liderlik, koçluk ve danışmanlık üzerine yüksek lisans yapmış olup, Pozitif Psikoloji ve TA üzerine öğrenim ve gelişimini sürdürmektedir. Şirketlerin icra ve yönetim kurullarında görev almaktadır.

Şişe Cam Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Türkiye'de en üst düzey yönetici seviyesinde koçluk ve mentorluk hizmeti vermekte olup, Belçika'da bulunan DELOITTE Üniversitesi'nde Avrupa'daki üst düzey yöneticilere liderlik ve Boğaziçi Üniversitesi'nde Executive MBA programında ders vermektedir.

İnsanların zihinlerine katkı ve yüreklerinde merak ve heyecan yaratmak için, şirketlerin büyük katılımlı toplantılarında dünyadaki genel eğilimler ve global ekonomi konularında vizyoner konuşmalar yapmaktadır. Yaklaşık 17 yıldır, liderlik, organizasyonel değişim yönetimi, motivasyon ve insan ilişkileri üzerine konuşmacı olarak toplantılara davet edilmektedir. Kurumların stratejik öneme sahip toplantılarını yönetmektedir.

Özellikle, büyük şirketlerde, ikinci kuşağın gelişimi ve aile ilişkileri üzerinde uzmanlaşmıştır.

 

İŞ ÜZERİNE
• Strateji Kurgulamak ve Sistemik Düşünmek
• Organizasyonel Tasarım
• İş Hayatında Stress Yönetimi (Psikoloji-Sosyoloji ve Biyoloji Perspektifi)
• Organizasyon Mu, Yoksa İnsan Mı Hangisi Daha Zor, Neden?
• Değişim, Dönüşüm Üzerine