Dr. Emre Ilıcalı

LEED Fellow | PMP | ACCA | Partner at Altensis & Zebra Electronics
Dr. Emre Ilıcalı
Dr. Emre Ilıcalı
LEED Fellow | PMP | ACCA | Partner at Altensis & Zebra Electronics

İlgi Alanları

GAYRİMENKUL   BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ   SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK   TEKNOLOJİ  

Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden 2001 yılında mezun olan Dr. Emre Ilıcalı, 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Mühendislik ve Proje Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra ise İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri Bölümü'nde Doktora eğitimini tamamladı.

 

Yurtdışında bulunduğu süre  boyunca özellikle yeşil binalar, yeşil tasarım ve sürdürülebilir malzemeler üzerine bir çok eğitim alan Ilıcalı, ABD ve Türkiye'de çeşitli altyapı ve gayrimenkul projelerinde mühendis ve şantiye şefi olarak çalıştı. Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik yönetim şirketi Altensis'in kurucu ortakları arasında yer alan Dr. Emre Ilıcalı aynı zamanda proje yönetimi ve yeşil binalar konusunda ulusal ve uluslararası birçok kurumun üyesidir.

 

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından yeşil bina alanındaki en yüksek liyakat seviyesini temsil eden LEED Fellow'a layık görülen Ilıcalı,BREEAM Uluslararası Değerlendiricisi, Pasif Ev Tasarımcısı ve IFC Edge Denetçisi unvanlarına da sahiptir. Ayrıca SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

 

Yapılı çevrede sürdürülebilirlik alanında Türkiye'deki ilk uzmanlardan olan Emre ILICALI, halihazırda Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm, Enerji Verimliliği, Yeşil Binalar ve Karbon Yönetimi gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaktadır.  

 

Boğaziçi ve Bahçeşehir Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veren

Dr. Emre Ilıcalı 2021 yılından bu yana ÇEBDİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ilıcalı'nın yeşil binalar, enerji verimliliği ve proje yönetimi özelinde yayımlanmış birçok bilimsel makalesi bulunmaktadır.