Murat Doğru

ECOBUILD, Yeşil Bina ve Şehircilik Uzmanı
Murat Doğru
Murat Doğru
ECOBUILD, Yeşil Bina ve Şehircilik Uzmanı

İlgi Alanları

GAYRİMENKUL   DANIŞMANLIK / ARAŞTIRMA   SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  

Hakkında

ODTÜ, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun olmuş, sonrasında İşletme Master'ını tamamlamıştır.

Yeşil, Malzeme, Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanıdır.

Yeşil Bina, Yeşil Altyapı, çevreye duyarlı yapılaşma projeleri, bina ve altyapı inşaatları ve şehir-Bölge Planlama konusunda farklı projelerde görev almış çalışmalarını Türkiye'de ve yurt dışında yürütmüştür. Yeşil Bina Uygulamaları, Yeşil Şehir ve Bölge Planlaması, İmar Planları ve Kentsel Tasarım, Ulaşım Etütleri ve Mimari Projeler konusunda çok sayıda çalışmaya teknik uzman olarak katkıda bulunmuş ve bunların önemli bir kısmında ise yöneticilik yapmıştır.

Murat DOĞRU, 1999-2009 yılları arasında kamuda daire başkanı olarak çalışmıştır. Sürdürülebilir yapı malzemeleri, bina ve yerleşme konusunda yurt içinde ve yurt dışında mühendislik ve danışmanlık hizmeti veren ECOBUILD Firmasının sahibidir.

Murat DOĞRU, Şehircilik, Tarihi Koruma ve Mimarlık alanında ulusal yarışmalarda jüri üyeliklerinde bulunmuştur. Bunlara ilave olarak, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve UKOME Kurum Temsilciliği görevini yerine getirmiştir.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen değişim programları mezunudur. Aynı zamanda bu programlarda yönetici olarak görev yapmıştır.

Murat DOĞRU, uzmanlık alanında, Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, ABD, Kore, Hırvatistan, Çin, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 90'dan fazla uluslararası bildiriler sunmuştur.

Murat DOĞRU yurt içi ve yurt dışı mesleki ödüllere layık görülmüştür:

§ Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi USGBC, LEED Yılın Projesi Ödülü, 2020 § USGBC, LEED Sıradışı Performans Gösteren Konut Projesi Ödülü, 2020 § USGBC, Yeşil Bina Lideri Ödülü, 2018