Cenk Türker

GENEL MÜDÜR / ESG Turkey ® DANIŞMANLIK EBRD GEFF ve CCG PROJELERİ ESG UZMANI
Cenk Türker
Cenk Türker
GENEL MÜDÜR / ESG Turkey ® DANIŞMANLIK EBRD GEFF ve CCG PROJELERİ ESG UZMANI

İlgi Alanları

GAYRİMENKUL   DANIŞMANLIK / ARAŞTIRMA   FİNANS / EKONOMİ  

Hakkında

İş dünyasının birçok aktöründeki farklı pozisyonlarda edindiği 17 yıllık birikimin ardından 2012 yılında ESG Turkey® Danışmanlık'ı, sürdürülebilirlik alanlarında uzman ve kaliteli danışmanlık hizmetleri sunulması amacıyla kurmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Strateji Planlama ve Bütçe Başkanlığı talebiyle yürütücülüğü Borsa İstanbul tarafından gerçekleştirilen Sürdürülebilirlik Görev Gücü bünyesinde katkı sunan Dr. Cenk TÜRKER, EBRD fonlu projeler olan Turkey Green Economy Financing Facility kapsamında ESG Uzmanlığı ve Climate Change Governance kapsamında ESG Strateji Uzmanlığı yapmaktadır.

Aynı zamanda, CX Awards (Müşteri Deneyimi) Sürdürülebilirlik Kategorisi Jüri Başkanı ve TKYD Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ESG Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı olan Dr.TÜRKER; BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, CDP, TÜSİAD vb. çeşitli yerel ve uluslararası paydaşlar ile ilişkileri devam etmekte üniversitelerde lisans ve MBA düzeyinde Strateji Yönetim, Pazarlama Yönetimi derslerini vermiş, YÖK onaylı sürdürülebilirlik sertifika programı hazırlamıştır.

2012 yılında ESG Turkey® Danışmanlık'ı kurmadan önce; 2009 yılında Akbank'ta Sürdürülebilirlik biriminin kurulmasıyla, bu birimi yönetmek üzere Akbank'a katılan Cenk
Türker öncesinde CEO Danışmanı olarak hizmet vermiştir. Danışmanlık tecrübesinden önce Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Avrupa Birliği Eğitim & Gençlik Programları'nda görev yapmıştır. Kariyerine, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü'nde akademisyen olarak başlamış ve projelerde yer almıştır.

Genel İşletme alanında Doktora derecesine sahiptir, tezlerini Ekonomi-Finans ve Toplam Kalite Yönetimi alanlarında yapmıştır. 2011 yılında Hollanda'da İş Etiği ve Sürdürülebilirlik, Dale Carnegie'den Stratejik Düşünme Simülasyonu eğitimleri de alan Dr. Türker, Global Reporting Initiative (GRI) ISO 14064 Karbon Ayak İzi, ISO 14046 Su Ayak İzi ve ISO 26000 KSS sertifikalarına sahiptir.